WOODYWIN | پنجره چوبی

بدرودی از جنس درود
نویسنده : علی آبادزاده - ساعت ٦:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٥/۱٢
 

خاتمی رفت . مردی که کم نظیر بود و هست . او ویژگی ها و خصیصه هایی دارد که وجود و تجمع همه این خصیصه ها در او ، کم نظیر بودن او را سبب می شود . او سیاستمداریست که :

 تحمل نقد را دارد ؛ تحمل وجود و حضور دگراندیش را دارد ؛ به دموکراسی به «معنای واقعی» آن پایبند است ؛ به تعادل و میانه روی وفادار است و آنقدر از «افراط» گریزان است که گاهی به تفریط متهم می شود ؛ اهل «فرهنگ و علم» است و حتی در اوج فعالیتهای سیاسی اش هم از آن دو جدا نشد بلکه سیاست را با دید علمی نگریست و با زبان فرهنگی بیان داشت و «اخلاق» را به سیاست وارد کرد ؛

در دوران ریاست جمهوری اش ، خود را حاکم و مردم را رعیت ندانست و بلکه همیشه کاملا متضاد این ایده عمل کرد و همیشه مردم را عزیز داشت و خود را «واقعا» خدمتگزار مردم دانست و از آن فقط در مراسم ها و سخنرانی ها استفاده نکرد  بلکه آن را به طور کامل در عمل به کار گرفت و به دیگران هم آموزش داد .

این ها  ویژگی هایی ست  که - به خصوص در ایران - در سیاستمردان کمتر دیده میشود .

بدرودی از جنس درود

او سطح انتظارات مردم را به خوبی بالا برد و دموکراسی و چیستی جامعه مدنی را به آنان آموخت . هیچ گاه خود را از مردم دور ندانست و این ویژگی ، او را به یکی از «محبوب ترین سیاستمداران ایران» تبدیل کرد . رأی بیست میلیونی او در آن زمان و اختلاف چهارده میلیونی اش با رقیب ، تأیید کننده این ادعاست . او هنوز هم ، بعد از هشت سال ، با وجود گذشت زمان و وجود برخی گلایه ها از ناحیه مردم از او ، طبق آماری که قبل از انتخابات (2ماه پیش) از جانب وزارت کشور اعلام شد محبوب ترین سیاستمدار ایران است . او هم برای عامه مردم محبوب و مورد احترام ویژه است و هم برای فرهیختگان و دانشگاهیان .

او نه تنها در ایران ، بلکه در سطح جهان دارای احترام خاصی از جانب فرهیختگان و دانشمندان است و اصلی ترین عامل شناساندن او در سطح جهان ، ارائه نظریه مشهور او به نام «نظریه گفتگوی تمدنها » می باشد . نظریه ای که امروزه ، در این بازار شلوغ خشونت های جهانی و لشکرکشی های همراه با کشتارهای وسیع ، اهمیت آن آشکار می شود .

حالا او می رود و عصر تازه ای برای ایران در راه است . عصری که اکنون برای قضاوت در مورد آن خیلی زود و عجولانه می نماید . ولی چارچوب کلی آن را می توان متصور بود : دورانی که شباهت چندانی به دوران خاتمی و گفتمان سیاسی آن دوران نخواهد داشت .

خاتمی از صحنه سیاست ایران می رود ولی از خاطر مردم ایران نخواهد رفت . او به یادماندنی و تکرارنشدنی  می شود و شاید همین یک جمله در اثبات این ادعا کافی باشد : خاتمی « دانشمند روحانی سیاستمدار دموکرات اصلاح طلب » بود و هست .


 
comment نظرات ()